..:: GENEL DURUM

Yozgat E Tipi Cezaevi 1986 Yılında inşaatına başlanmış, 1991 yılında inşaatı bitirilerek hizmete açılmıştır. 2005 tarihi itibari ile cezaevinin E blok kısmı açık cezaevine dönüştürülerek Yozgat E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumuna dönüştürülmüştür.

Kapalı Ceza İnfaz Kurumu belediye imar planı içinde yer almış olmakla birlikte, şehir merkezine 5 km. uzaklıkta bulunmakta ve belediye hizmetlerinden istifade etmektedir. Şehrin kuzey yönünde Sungurlu-Boğazkale yolu üzerinde yer almaktadır. Cezaevinin güneyinde ise 100 metre mesafede Et ve Balık Kurumu tesisi bulunmaktadır.

Tel örgü içerisinde 1.000-  tonluk su deposu ve diğer su depoları mevcuttur.

Bina 9750 m2 alan üzerine oturtulmuş, tel örgü ve güvenlik alanı ise 186.355 m2 ' dir. Bu alanın tamamının mülkiyeti Adalet Bakanlığına aittir.

E Tipi Ceza İnfaz Kurumu 5 bloktan oluşmakta ve bu kompleksin içerisinde Cezaevi Jandarma Bölük Komutanlığının da istifade ettiği bir bölümde bulunmaktadır. Misafirhane olarak kullanılan  2 adet  lojmanda bu kompleksin içindedir.

Ceza İnfaz Kurumumuzun dış koruması Ceza İnfaz Kurumu Jandarma Bölük Komutanlığı, İç Koruması ise Kurumumuz İnfaz ve Koruma Memurları  tarafından yapılmaktadır.

..:: BİNA DURUMU

A - BLOK :      
      
Bu bloktan cezaevine giriş yapılır. Bu bloğun sağ tarafı idari bölüme, sol tarafı da Jandarma Bölüğüne aittir. Giriş bölümünde santral, 2adet eş görüş odası,İnfaz ve Koruma Başmemurluğu odası, Nöbetçi Müdür odası, kapalı görüş yeri, bay-bayan Avukat odaları, duyarlı geçit, öğretmen odası, Atatürk köşesi, bayan hükümlü ve tutuklu odasının girişi, 1 adet SEGBİS odası,2 adet bayan hükümlü ve tutuklu odası, emanet para memurluğu odası ve kantin bulunmaktadır. 2.katta ise Müdür odası, 2.Müdür odası, Cumhuriyet Savcısı odası, İdare Memuru odası, infaz kalemi, Ambar Memurluğu, personel kalemi, telefon dinleme ve sistem odası, toplantı odası. 3. katta ise arşiv, genel bütçe ambarı, döner sermaye ambarı ve Yemekhane bulunmaktadır.

B - BLOK :

Bu blok ana koridorun sağında ve solundaki odalardan oluşmaktadır. Bu bloğun tamamında 18 oda bulunmaktadır. Bloğun sol tarafında tek numaralı (1,3,5,7,9,11,13,15,17) odalar, sağ tarafında da çift numaralı (2,4,6,8,10,12,14,16,18) odalar bulunmaktadır. Bloğun sağ tarafında 3. katta çok amaçlı konferans salonu ve açık ziyaretlerde istifade edilen salon bulunmaktadır. Sol tarafta ise eğitim birimi üniteleri bulunmaktadır; öğretmen odası, dershane, kütüphane, sosyal hizmet ve psikolog odası gibi.

C - BLOK :

Bu blokta sağda ve solda olmak üzere 16 oda bulunmaktadır. bloğun sol tarafından tek numaralı (1,3,5,7,9,11,13,15) odalar, sağ tarafında da çift numaralı (2,4,6,8,10,12,14,16) odalar bulunmaktadır. C bloğun 3. katında  solda sağlık birimi üniteleri bulunmaktadır. Sağlık birimi ünitesinde Diş Hekimi odası, Ecza odası,  6 adet yataklı revir odası bulunmaktadır. Sağ tarafta ise çilthane ve fotoğraf basım odası bulunmaktadır.

D - BLOK :

Bu blokta 4 sol tarafta 4 sağ tarafta olmak üzere 8 oda bulunmaktadır. Aynı bloğun simetriği müşahade bölümü olup, müşahade bölümünün altında 5'er odadan 10 oda bulunmaktadır. Sağ tarafta 12 adet sol tarafta ise 6 adet disiplin odası (hücre) vardır. Bu blokta berberhane ve çay ocağı da ana koridorun sağ ve solunda bulunmaktadır.

E - BLOK :

Cezaevimiz E bloğu 2005 yılı itibarıyla Açık Cezaevine dönüştürülmüş olup, bu bloğun ikinci katında Açık Cezaevi hükümlü ve tutuklularının kaldığı odalar ve giriş kısmı mevcuttur.
Bu blokta Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna ait 3 oda, Açık Ceza İnfaz Kurumunda 7 oda bulunmaktadır. Yine kapalı bölümüne ait olan giriş katında mutfak, fırın, soğuk hava deposu, kalorifer dairesi ve 3. katında ise terzihane, tekstil atölyesi bulunmaktadır.

..:: EĞİTİM ÖĞRETİM SERVİSİ

Kurumumuzda eğitim ve öğretim faaliyetleri kurumumuz kadrolu  öğretmenleri ile Yozgat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından görevlendirilen öğretmen ve usta öğreticiler tarafından yapılmaktadır. Eğitim faaliyetleri olarak 1. ve 2. kademe okuma yazma kursları, açık ilköğretim ve açık lise eğitim ve öğretiminin takip edilmesi, beceri sanat edindirme kursları ve sosyal ve sportif faaliyetler yürütülmektedir. 1.kademe okuma yazma kursuna 19 kişi, 2. kademe okuma yazma kursuna 18 kişi devam etmiş ve bitmiştir. Açık ilköğretim okuluna 70 kişi,  Açık Liseye 87 kişi, Açık öğretim Fakültesine 15 hükümlü ve tutuklu devam etmektedir.
Meslek edindirme kursları Halk Eğitim Merkezi tarafından gönderilen öğretmen ve usta öğreticiler tarafından yürütülmektedir. Bu kurslardan bazıları Bilgisayar Operatörlüğü ve İşletmenliği, Elektrikçilik, Uydu anten kurulum sistemleri , katı ve sıvı yakıtlı kaloriferciliği ateşciliği, tekstil makineci yetiştirme kursları verilmiştir.
Tutuklu ve hükümlülerin din kültürü ve ahlak bilgisi eğitimleri Yozgat Müftülüğünden gönderilen 2 imam tarafından yürütülmektedir.
Kurumumuzda toplam  3615 kitap ve derginin bulunduğu bir kütüphane mevcuttur.

..:: PSİKO-SOSYAL SERVİSİ

2014 yılında hükümlü/ tutuklular ile dilekçe karşılığı ile Kurum Müdürü ve kurum personelleri yönlendirmeleri aracılığıyla;

Belirlenen gün ve saatlerde yetişkin hükümlü-tutuklulara yönelik "Madde Bağımlılığı   programı" uygulanmış, 2  gruba " Madde Bağımlılığı programı" devam etmektedir.
Bireysel görüşmelerde hükümlü ve tutukluların ailevi problemleri, koğuş içinde yaşanan günlük sıkıntılar, boş zaman faaliyetleri, iletişim problemleri, madde bağımlılığı, psikiyatrik ilaçların kötüye kullanımı, sağlık ve eğitimle ilgili ihtiyaçları gibi konular üzerinde durulmuştur.  Psikolojik tedavisi bulunan ve ilaç kullanan hükümlü ve tutuklular birimimiz tarafından izlenmekte ilaçlarını düzenli kullanmaları konusunda sağlık birimi ile işbirliği içinde çalışılmaktadır.
Tutuklu ve hükümlülerle yapılan çalışmalarda amacımız; psiko-sosyal servis olarak elde edilen bilgiler doğrultusunda tutuklu ve hükümlülerin, öz güvenlerini kazanmaları, problem çözme becerilerini geliştirmeleri, sosyal kültürel sorunlarını sağlıklı bir şekilde çözebilmelerini sağlamak, cezaevine uyum sorunu azami noktaya indirmek, bedensel, zihinsel ve sosyal açıdan sağlık durumlarını iyileştirmek, yeniden topluma kazandırmak, suçluluk davranışından arındırmak, kişisel ve toplumsal gelişimlerini sağlamak genel amaç olarak belirlenmiştir.
Bu kapsamda her seviyeye uygun eğitim, öğretim desteği, kişisel gelişimle ilgili psikolojik destek çalışmaları, bireysel ve sosyal hayatta uyum ve davranış geliştirme çalışmaları diğer birimler ile işbirliği içerisinde bulunarak yapılmaktadır.

..:: SAĞLIK HİZMETLERİ

Ceza İnfaz Kurumumuzda Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile yapılan 19/08/2011 tarihli Protokol gereği yürütülen sağlık hizmetleri eksiksiz olarak yürütülmektedir. Yozgat Sağlık İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilen 2 Pratisyen Hekim hafta içi 4 gün sabah 08:00-12:00 saatleri arasında gelerek hükümlülere/tutuklulara ve personelin muayenelerini yapmaktadır. Yine protokol gereği Yozgat Sağlık İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilen  1 Diş Tabibi Perşembe günü gelerek hükümlülere/tutuklulara ve personelin muayenelerini yapmaktadır. Kurumumuz personeli olan 2 Sağlık Memuru ve 3 İnfaz ve Koruma Memuru ile sağlık hizmetleri yürütülmektedir. Kurumumuzda, hükümlü ve tutukluların kuruma ilk kabullerinden itibaren sağlık kontrolleri, muayene, teşhis, tetkik ve tedavilerinin yapıldığı revir bulunmaktadır.  Kurumumuz revirinde hafta içi her gün rutin muayene ve tedavi işlemleri gerçekleştirilmekte, ihtiyaç duyulması halinde ileri tetkik ve tedavi için hükümlü ve tutuklularımız devlet ve üniversite hastanelerine sevk edilerek tedavileri tamamlanmaktadır.

 

..:: ARAÇ GEREÇ DURUMU

Ceza İnfaz Kurumumuzda hükümlü ve tutukluların mahkemelere, hastanelere sevklerinin yapılması maksadıyla beş (5) adet hükümlü ve tutuklu sevk aracı bulunmaktadır. Bu beş (5) araçla cezaevimizde bulunan hükümlü ve tutuklular Yozgat ilinde bulunan adliye ve hastaneye sevkleri sağlanmaktadır. 3 adet Fort Transit ve 1 adet İveco marka araç personel servisi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca 1 adet makam aracı olarak Doblo marka otomobilimiz mevcuttur.

..:: İŞYURDU FAALİYETLERİ

Kurumumuz iş yurduna bağlı olarak biri adliyede olmak üzere 2 adet kantin, 1 fotoğraf atölyesi, 2 konfeksiyon atölyesi, 1 cilthane, 1 fırın, 1 çay ocağı ve adliyede nevresim takımı  satış mağazası faaliyet göstermektedir. Hükümlü ve tutukluların ihtiyaçları olan emtiaların satışı kantinden yapılmaktadır. Hükümlü ve tutukluların hatıra resimleri fotoğraf atölyesi kanalıyla çekilmekte ve basılmaktadır. Konfeksiyon atölyesinde ise diğer kurumlardan alınan işler ve  hükümlü ve tutukluların elbiselerinin bakım ve onarımı ile ütüleri yapılmaktadır. Cilthanede ise kütüphanemizdeki kitapların ve bürolarda kullanılan defterlerin ciltlenme işleri yapılmaktadır. Kurumumuz fırınında ise günlük ihtiyacımız olan ekmek üretilmektedir.
Bu iş yurtlarında ;

..:: PERSONEL DURUMU

 

KADRO CETVELİ

S.NO

ÜNVANI

PERSONEL SAYISI

1. Müdür 1
2. 2.Müdür 2
3. İdare  Memuru 1
4. Psikolog 2
5. Sosyal Çalışmacı 1
6. Öğretmen 0
7. Bilgisayar İşletmeni 4
8. Katip 2
9. Teknisyen 3
10. Ambar Memuru 1
11. Sağlık Memuru 3
12. Memur 1
13. Şor 6
14. Kaloriferci 3
15. Aşçı 2
16. Hizmetili 2
17. İnfaz Koruma Baş Memuru 7
18. İnfaz Koruma Memuru 221
19. Bayan İnfaz Koruma Memuru 11

Toplam=

273
20. Geçici Personel (İşçiler) 2
 

Geçici İşçilerle Birlikte Toplam=

275
     

 

 

 

Yozgat E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu
Yozgat E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.
[Son Güncellenme Tarihi - 06.10.2017 ] - Webmaster : Tolga AKÇA
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.